Celopolep aut – wraping

O foliích na mobilní prostředky, výlohy, reklamní poutače již bylo řečeno hodně. Postupem doby se odvětví signmakingu /řezané grafiky/ rozšířilo o folie, které dokáží pokrýt celou plochu laku nejen automobilu, ale i autobusu, tramvaje, letadla, helikoptery, vlaku, lodě…

Dnešní folie, určené výhradně k celopolepu (tzv.wrapové) mají jednak zcela jinou strukturu lepu, finální úpravy samotného vinylu, strukturu povrchu a životnost. Ze vzorníků produkčních firem lze napočítat kolem 200 odstínů barev, a to v provedení folií ve vysokém lesku, matu, strukturovaných, metalických, designových a carbonových.

Ovšem pozor, ne všechny materialy pro signmaking lze ve většině případů použít na celopolep vozu. A tady se dostáváme k otázce, co takový celopolep vozu střední střídy stojí? Někteří takzvaní „ prodejci“ nabízí cenu kolem 10 tisíc Kč.

Co v reálu tato cena nabíz…

Pokud je nutno pečlivě připravit automobil pro aplikaci wrapové folie, znamená, že je nutno auto :

  • dokonale umýt, odmastit, zbavit veškerých dalších nečistot, jako asfalt, kovové částice zapečené do povrchu laku, uvolnit veškeré díly, které budou polepu překážet (demontovat a znovu instalovat kliky dveří, chrom. lišty, masky chladiče, nápisy, anténu, plastové lišty….)
  • zajistit co největší bezprašnost a čistotu prostředí aplikace
  • do rizikových míst nanést primer
  • zajistit vyšší teplotu prostředí
  • použít výhradní aplikační přípravky,nářadí a pomůcky
  • použít výhradně wrapovou folii se strukturovaným lepem (na běžný typ středně velkého automobilu se pohybuje v řádu kolem 10 tisíc Kč)

Pokud pomineme, že vysoce odbornou a kvalitní práci se zárukou provádí více pracovníků po dobu 2dnů a takzvaný „prodejce“ dodrží výše zmíněné zásady nemůže nikdy nabízet polep vozu v této cenové hladině, která se pohybuje v průměru okolo 25.000,-. Tento takzvaný „prodejce“ buď musí použít obyčejnou folii /která na laku vydrží sotva 1sezonu/ nebo ošidit práci a postup.

Nic z toho nedoporučujeme. Nejméně vhodná varianta, že si polep vozu budete provádět sami. Tenhle způsob provedení ani nemá smysl rozebírat.

Mezi folie, určené na celopolep vozu řadíme i čiré ochranné folie, které nemají za cíl měnit design a barvu vozu, ale jak název napovídá, ochránit lak vozu před odletujícími kamínky, poškrabáním od vandalů, trusu ptáků, nechtěným odřením, chemickému posypu a v neposlední řadě i od agresivního slunce a jeho UV záření.

Trh nabízí folie různých tlouštěk a druhů materiálů. K dispozii jsou folie na bázi čirého polyuretanu nebo vinylu. Trvanlivost těchto folií se pohybuje od 4-8let a je dána, typem aplikované folie, dobou expozice slunečního záření, pozicí jednotlivých ploch, možností garážování vozu a jeho údržbou.

Dejte svému autu to nejlepší, zvyšte jeho užitnou hodnotu !